Drzwi - poradnik

Jak zamontować drzwi?

drzwi wejścioweMontażu drzwi niekoniecznie musi dokonywać wyspecjalizowana ekipa monterów. Jednak praca ta wymaga posiadania odrobiny wiedzy fachowej i umiejętności posługiwania się poziomicą oraz kilkoma innymi narzędziami. Jeśli ościeżnica nie zostanie poprawnie ustawiona w pionie i poziomie – drzwi prawdopodobnie nie będą komfortowe w użytkowaniu lub nie będą pełnić przypisanej im funkcji w ogóle. Podczas montażu ościeżnicy w otworze ściennym można stosować kotwy lub kołki rozporowe. Jednak w obydwu przypadkach należy stosować odpowiednie rozstawy oraz wyregulować drzwi na zawiasach. Nie wolno także przesadzać z ilością nakładanej w celu uszczelniania pianki montażowej. Do montażu drzwi bardziej polecana jest pianka niskoprężna. Jednak i ten materiał trzeba nakładać z umiarem, ponieważ także ma tendencję do zwiększania swojej objętości.

Więcej na ten temat:

,

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiachWymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością, którą trzeba zlecać fachowcowi, co oznacza, że sprawę z powodzeniem można załatwić samodzielnie. Wymianę rozpoczynamy od zdemontowania klamki drzwiowej oraz szyldu. Pod szyldem znajdziemy niewielką śrubkę, która przytrzymuje na miejscu wkładkę lub dwie śruby mocujące całą kasetę zamka. Śruby te należy odkręcić i wyjąć z drzwi cały zamek lub jedynie samą wkładkę bębenkową. Po nowy zamek najlepiej jest udać się ze zdemontowanym, ponieważ gwarantuje to nabycie elementu identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie otworów na śruby mocujące. Montażu dokonuje się w sposób analogiczny, co demontażu. Pierwotnie umieszczamy w otworze zamek. Dokręcamy śruby mocujące. Montujemy szyld i na koniec zakładamy klamkę.

Kiedy nie jest konieczna kompleksowa wymiana zamka?

Zamek do drzwi
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Poprzez kompleksową wymianę zamka należy rozumieć wymianę całej kasety na nową. W niektórych sytuacjach jednak, w zupełności wystarczająca jest wymiana jedynie samej wkładki wewnętrznej. Jest tak najczęściej w przypadku zamków, które otwieramy przy użyciu płaskich kluczy. Warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej jednego klucza do takiego zamka oraz to, że zamek nie został uszkodzony w sposób mechaniczny. Wówczas też wymiana jest prostsza i kosztuje zdecydowania mniej. Całościowy montaż kończy się na wyjęciu wewnętrznej części zamka i włożeniu w jej miejsce innej o identycznym rozmiarze i takim samym usytuowaniu otworu na śrubę mocującą wkładkę do kasety.

Zobacz także