Drzwi - poradnik

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne. (fot. CAL)Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne zamontowanie drzwi zewnętrznych nie powinniśmy zapomnieć o: nożu, wkrętarce, metrówce, poziomicy, młotku, pile do drewna, kluczu ampulowym, piance poliuretanowej, taśmie malarskiej oraz rozpórkach drewnianych.
Montaż drzwi rozpoczynamy od zamontowania ościeżnicy. Na ogół dołączona jest do niej instrukcja oraz potrzebne śruby montażowe. Elementy ościeżnicy łączymy ze sobą śrubami po czym umieszczamy ją w otworze przygotowanym na drzwi. Pamiętajmy aby otwór był o 4 cm szerszy i 1,5 cm wyższy niż drzwi. Następnie pomiędzy ościeżnicę a mur wkładamy kliny. Powinny one spowodować, że ościeżnica będzie mocno siedzieć w otworze. Bardzo ważne jest aby ościeżnica trzymała w rogach kąt prosty w przeciwnym razie będziemy mieć krzywo powieszone drzwi. Dlatego pamiętajmy o sprawdzeniu jej poziomicą. Następnie przytwierdzamy ościeżnicę na stałe do muru poprzez wywiercenie otworów i wbicie kołków rozporowych.
Po zamontowaniu ościeżnicy zabieramy się do piankowania. W tym celu jeszcze raz sprawdzamy poziomicą ościeżnicę po czym zabezpieczamy ją przed zabrudzeniem taśmą malarską. Bardzo ważne jest też, aby zamontować rozpory żeby po wpuszczeniu pianki ościeżnica nie zmieniła położenia. Następnie przystępujemy do piankowania, zaczynając od dołu do góry. Czekamy aż wyschnie i usuwamy nadmiar nożem oraz pozbywamy się rozpórek. Następnie przystępujemy do montażu zawiasów drzwiowych, które wkręcamy w ościeżnicę. Po zamontowaniu zawiasów zakładamy skrzydło drzwiowe. Następnie montujemy klamkę oraz zamek.

Jak odnowić drzwi wewnętrzne?

zdjęcie 1Często chcielibyśmy odnowić nasze mieszkanie, ale nie możemy pozwolić sobie na remont, gdyż wiąże się on na ogół z dość wysokimi wydatkami. W takim momencie dobrym wyjściem jest odświeżenie, czy też odnowienie naszych niektórych mebli, drzwi, wypoczynków. Jeśli mamy np. drzwi z tłoczonych płyt, to możemy je przemalować na inny kolor. W przypadku drzwi drewnianych sprawa wygląda nieco gorzej, gdyż tutaj potrzebna jest tak właściwie ich renowacja i wtedy najlepiej udać się do fachowca. Jeszcze innych sposobem na odświeżenie wyglądu naszych drzwi wewnętrznych jest oklejenie ich specjalną naklejką na drzwi. Wybór motywów jest ogromny - od roślinnych, poprzez abstrakcję do zdjęć miast.

Więcej na ten temat:

,

Jakie wybrać drzwi antywłamaniowe?

drzwi antywłamanioweWybór odpowiednich drzwi antywłamaniowych jest bardzo ważny, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo naszego mieszkania, czy domu. Przy wyborze drzwi antywłamaniowych powinniśmy zwrócić uwagę na ich cenę, budowę skrzydeł i ościeżnicy oraz wyposażenie. Dobre drzwi antywłamaniowe kosztują na ogół kilka tysięcy złotych, więc, jeśli znajdziemy drzwi kuszące ceną (500-1000 zł), możemy podejrzewać, że ich skuteczność będzie wątpliwa. Jeśli chodzi o budowę drzwi, to bardzo ważne jest, aby były wzmocnione. Powinny być wyposażone w pręty ze stali hartowanej oraz profile stalowe gięte. Wszystkie te elementy znajdują się wewnątrz skrzydła drzwiowego. W zależności od ceny drzwi możemy spodziewać się różnego rodzaju wyposażenia. W standardzie powinien znaleźć się zamek główny, zamek dodatkowy, wizjer i specjalne zawiasy umożliwiające zdjęcie drzwi.

Więcej na ten temat:

Zobacz także