Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Jak zamontować karnisz?

zdjęcie 1Przed zakupem nowego karnisza pamiętajmy aby dokładnie zmierzyć długość jaką potrzebujemy, jak również jaka jest odległość od ściany do końca parapetu. Drugi wymiar jest równie ważny co pierwszy, gdyż dzięki niemu będziemy wiedzieli jakiej długości wsporniki musimy kupić.

Przed przystąpieniem do montażu nowych karniszy powinniśmy wyznaczyć wysokość na której chcemy go powiesić. Następnie bierzemy wsporniki, przykładamy je do ściany i obrysowujemy zaznaczając miejsca w których musimy wykręcić dziurę, aby je zamontować. Pamiętajmy, że karniszach mających 2-2,5 metra warto zamontować już trzy wsporniki, aby całość była stabilniejsza. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w ścianie na kołki. Następnie wkładamy kołki, przykładamy wsporniki, przykręcamy i montujemy rury.

Więcej na ten temat:

Czy warto montować okiennice?

okiennice drewnianeOkiennice stanowią zarówno element uzupełniająco – dekoracyjny domu, jak i wypełniają szereg funkcji użytkowych. W Polsce były dość popularne przed laty, ale wyparły je skutecznie zewnętrzne rolety. Natomiast w krajach Europy Południowej stanowią niekiedy nieodłączne elementy domów, czyniąc je niepowtarzalnymi i pełnymi uroku. Aktualnie, na polskim rynku można obserwować wzrost zainteresowania okiennicami, ale wzrost ten nie jest znaczny. Jednak okiennice w niektórych przypadkach warto montować. Pomijając strefę klimatyczną w jakiej mieszkamy oraz niezależnie od pory roku – zawsze są one zabezpieczeniem przed ewentualnym włamaniem. Nowoczesne okiennice wyposaża się w specjalne antywłamaniowe okucia oraz wykonuje tak, aby stanowiły przeszkodę nie do pokonania dla złodzieja. Dodatkowo, okiennice świetnie chronią przed promieniami słońca i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie. W zimie natomiast zabezpieczają przed wychładzaniem się wnętrz, osłaniają okna przed silnymi wiatrami i stanowią dość znaczną barierę wyciszającą.

Więcej na ten temat:

Do jakich domów pasują okiennice?

okiennice drewnianeW powyższym zakresie wiele jest kwestią gustu i indywidualnych upodobań użytkownika. Są jednak pewne budynki, które swoim stylem wręcz domagają się montażu okiennic. Zastąpienie okiennic roletami zewnętrznymi nie jest w ich przypadku dobrym pomysłem i jedynie psuje urok domu. Do takich budynków należą lubiane przez Polaków domy w stylu dworkowym, stylizowane na wiejskie oraz budowle wzniesione na stylu muru pruskiego. Dodatkowo okiennice mogą uzupełniać wszystkie domy drewniane, góralskie chaty i dowolnie - wiele innych. Świetnie komponują się ze stromymi dachami oraz z elewacjami wykonanymi zarówno w żywych, jak i bardziej stonowanych barwach.

Więcej na ten temat:

Zobacz także