Parapety - poradnik

Jak zamontować parapety wewnętrzne?

parapet wewnętrznyOkno zachowuje dobrą izolacyjność cieplną, jeżeli posiada prawidłowo zamontowane parapety. Głównym źródłem ucieczki ciepła z domu są źle zamontowane parapety wewnętrzne. To właśnie w ich obrębie często powstaje niechciany mostek termiczny, przez który zwiększa się koszt zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Parapet wewnętrzny powinno osadzać się niezbyt głęboko pod ościeżnicą okna. Głębokość ta nie powinna być większa niż 1,5 cm. Powstałą szczelinę należy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła. Nie należy pozostawiać jej pustej, ani tym bardziej wypełniać zaprawami służącymi do montażu parapetów zewnętrznych. Pod parapetem warto zastosować folię paroszczelną, zaś miejsce jego styku z oknem uszczelnić silikonem.

Więcej na ten temat:

Do czego służy "ciepły parapet"?

Kształtka „ciepły parapet” likwiduje mostki cieplne i hamuje powstawanie wody kondensacyjnej. Stanowi stabilną i dającą się regulować podstawę do montażu parapetów. Okna oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne są dzięki temu dobrze osadzone, a montaż okien jest uproszczony. Kształtka wykonana z polistyrenu gwarantuje jednorodną izolację.

okna w domu jednorodzinnym

Jak wykończyć parapet?

parapetParapet w domu pełni funkcję wykończeniową okna, ale również jest elementem dekoracyjnym, który może ozdobić wnętrze danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że dobrze dobrany parapet może dodać charakteru i stylu naszemu wnętrzu. Jeżeli mamy mieszkanie w bloku i nie mamy możliwości wymiany parapetu, można kupić ciekawe nakładki parapetowe, które całkowicie zmienią jego wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów nakładek, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy już nasz parapet będzie wyglądał tak jak chcemy, możemy zająć się jego aranżacją. I tak np. parapet w kuchni możemy ozdobić poprzez postawienie ziół w doniczkach, a parapet w pokoju przystroić ulubionymi roślinami. W zależności od stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, możemy również postawić na parapecie ciekawe świeczniki, obrazki, wazony, czy też wykorzystać go jako półkę na książki.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także