Dekoracje okienne - poradnik

Jaka długość zasłon?

Prawidłowa długość to 1-2 cm nad podłogą, ale często stosuje się zasłony lekko opierające się o podłogę. Krótkie powinno się stosować tylko wtedy, kiedy stojące pod oknem meble nie pozwalają na inne rozwiązanie.

zasłony okienne

Więcej na ten temat:

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Jakie zasłony?

 

zasłony do salonuNie wszyscy zdają sobie sprawę, że odpowiednio dobrane zasłony są w stanie poszerzać, zwężać, obniżać lub stworzyć wrażenie, że pomieszczenie będzie odbierane jako wyższe, niż jest w rzeczywistości. We wnętrzach niskich dobrze jest wieszać zasłony wysoko, a najlepiej pod samym sufitem. Wówczas pokój zyskuje na wysokości. Jeśli chcemy optycznie poszerzyć okno – zasłony powinny być jasne i zwiewne. Najlepiej zawiesić je na szerokim karniszu. Ciemne i obszerne zasłony sprawiają, że gdy patrzymy w kierunku okna – pomieszczenie wydaje się być krótsze. Zastosowanie zasłon o drobnym wzorze, a dodatkowo podobnym do tego, który znajduje się na tapecie ściennej – spowoduje optyczne powiększenie pokoju.

 

 

Więcej na ten temat:

Zobacz także