Okna - poradnik

Jaka jest cena nietypowych okien na poddaszu?

nietypowe oknaOkna o niestandardowych kształtach, innowacyjnej konstrukcji lub posiadające podwyższone parametry użytkowe wykonuje się w Polsce na specjalne zamówienie klienta. Na wyprodukowanie takiego okna trzeba czekać około czterech tygodni. Proces produkcji jest w takich przypadkach jednak znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli w przypadku wyrobów standardowych, produkowanych seryjnie. O cenie okna świadczy również rodzaj zastosowanych do jego wytworzenia materiałów. Przeciętnie, okna nietypowe są aż o 70% droższe od zwykłych. Przed zleceniem zamówienia warto zatem dokładnie przeanalizować opłacalność ich montażu. Na ogół inwestorzy stosują je jedynie w miejscach, w których jest to bezwzględnie konieczne.

Więcej na ten temat:

,

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także