Ogrody zimowe - poradnik

Jaka podłoga w ogrodzie zimowym?

podłoga w ogrodzie zimowymWybór materiału podłogowego do ogrodu zimowego należy uwarunkować od faktu, czy oranżeria jest ogrzewana, czy też nie. W przypadkach, kiedy ogród wyłącza się z użytkowania na okres zimowy materiał na posadzkę wybieramy zazwyczaj pośród dostępnych materiałów tarasowych. Jednak w przypadkach, kiedy oranżeria jest w użytku przez cały rok – na podłogę poszukujemy raczej okładzin, które stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Gdy ogród zimowy jest ogrzewany, w wyborze materiału podłogowego nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Należy jedynie pamiętać, aby był on w miarę odporny na ścieranie i inne uszkodzenia oraz, by w przyszłości nie sprawiał trudności z utrzymaniem go w czystości. Użytkownicy całorocznych ogrodów zimowych na podłogi kładą najczęściej dobrej jakości gres, terakotę, drewno lub bardzo popularne panele podłogowe.

Więcej na ten temat:

,

Ogród zimowy - ogrzewany czy nie?

W ogrodzie nieogrzewanym można przebywać od wiosny do jesieni. Warto dobrać odpowiedni rodzaj okien i szyb. Jego konstrukcja jest lżejsza, a kosztu budowy i eksploatacji niższe. Ogród ogrzewany to dodatkowe pomieszczenie w domu, z którego możemy korzystać przez cały rok. Jego konstrukcja jest cięższa, więc wymaga fundamentów i podpór, wyższe są też koszty budowy i użytkowania.

ogród zimowy

Konstrukcja ogrodu zimowego

Aby oranżeria prawidłowo spełniała swoją rolę, powinna być szczelna, ciepła i przewiewna. W projekcie ogrodu najważniejszy jest jej szkielet, czyli konstrukcja. Oranżerię należy skonstruować z wysokiej klasy materiałów, np. z aluminium, które jest odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne: wiatr, śnieg lub ulewny deszcz.
Szyby powinny zapewnia właściwą termoizolacyjność i bezpieczeństwo. Odpowiednie będą szyby zespolone z bezpiecznym szkłem.

ogród zimowy

Zobacz także