Bramy - poradnik

Jaki garaż - jaka brama?

Jeśli garaż stanowi element domu, brama powinna być odpowiednio ocieplona i szczelna, żeby przez garaż nie uciekało ciepło. W przypadku bram uchylnych praktycznie niemożliwe jest zapewnienie dobrej szczelności, dlatego lepiej stosować je w garażach wolno stojących. Jest to najtańsze rozwiązanie i w tym przypadku całkowicie wystarczające. Do garaży połączonych z domem poleca się stosowanie szczelniejszych bram segmentowych.

garaż

Więcej na ten temat:

Gdzie kupić przeszkloną bramę garażową?

brama garażowaBramy garażowe, zarówno te przeszklone, jak nie – najlepiej jest zamawiać bezpośrednio od producentów. Warto jednak dokładnie przejrzeć ich oferty, bo ceny mogą się różnić nawet znacząco. Przed zakupem można też prześledzić cenniki autoryzowanych punktów sprzedaży. Kupowanie bramy w przypadkowym sklepie nie jest najlepszym pomysłem, gdyż nie mamy wówczas pewności co, do jakości produktu oraz płacimy dodatkowo za montaż i transport. Producenci natomiast, najczęściej koszty te wliczają w cenę bramy. Trzeba jednak pamiętać, że po złożeniu zamówienia – bramy nie będziemy mieli natychmiast. Na bramę uchylną z przeszkleniem będziemy czekali około dwóch tygodni, a na segmentową – około trzech tygodni.

Więcej na ten temat:

,

Przeszklenia w zgodzie z normami

Bramy garażowe podobnie jak pozostałe elementy stolarki budowlanej podlegają określonym restrykcjom. Polscy ich producenci powinni produkować je zgodnie z obowiązującą Polską Normą oraz dyrektywą Unii Europejskiej. Norma odnosi się także do przeszkleń w bramach garażowych. Zgodnie z nią naświetla nie mogą stanowić więcej niż 50% powierzchni bramy i nie powinno sytuować się ich w dolnych partiach tego elementu budowlanego. Ponadto, przeszklenia nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa w przypadku ich rozbicia. Z tego też powodu powinno się je barwić, albo wyposażać w znaki ostrzegawcze, które mają za zadanie zapobiegać wejściu w kolizję ze skrzydłem bramy.

brama garażowa

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także