Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Jaki karnisz?

karniszKarnisz może być montowany do ściany, do sufitu lub rozporowo, może być pojedynczy lub podwójny (podwójny jest potrzebny, gdy chcemy powiesić równocześnie firankę i zasłonę). Jeśli wybrany model nie występuje w wersji podwójnej, zwykle można do niego dokupić dodatkową szynę - wtedy zasłonkę wieszamy na rurze, a firankę na szynie. Karnisz powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 5 cm powyżej nadproża okiennego, zachowując przy tym około 20 cm odległości (z każdej strony) od boków wnęki oraz około 10-15 cm odległości od ściany – okno da się swobodnie otworzyć, a firanki nie będą opierały się o parapet.
Przy długim karniszu konieczne jest czasami zamocowanie dodatkowych wsporników na środku karnisza, przez co jednak nie da się poruszać firanką na całej jego długości.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować karnisz?

zdjęcie 1Przed zakupem nowego karnisza pamiętajmy aby dokładnie zmierzyć długość jaką potrzebujemy, jak również jaka jest odległość od ściany do końca parapetu. Drugi wymiar jest równie ważny co pierwszy, gdyż dzięki niemu będziemy wiedzieli jakiej długości wsporniki musimy kupić.

Przed przystąpieniem do montażu nowych karniszy powinniśmy wyznaczyć wysokość na której chcemy go powiesić. Następnie bierzemy wsporniki, przykładamy je do ściany i obrysowujemy zaznaczając miejsca w których musimy wykręcić dziurę, aby je zamontować. Pamiętajmy, że karniszach mających 2-2,5 metra warto zamontować już trzy wsporniki, aby całość była stabilniejsza. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w ścianie na kołki. Następnie wkładamy kołki, przykładamy wsporniki, przykręcamy i montujemy rury.

Więcej na ten temat:

Drzwi z wizjerem?

wizjerPonieważ wizjer obejmuje swym zasięgiem przestrzeń kilku metrów przed drzwiami, lepiej sprawdzi się w drzwiach do mieszkań lub domach położonych na nieogrodzonych działkach (w zabudowie szeregowej).
Nie warto stosować wizjera w drzwiach domów jednorodzinnych - nie będzie można rozpoznać osoby stojącej np. przy furtce. Lepszym rozwiązaniem będą w tym wypadku drzwi z przeszkleniami.

Więcej na ten temat:

Zobacz także