Dekoracje okienne - poradnik

Jaki materiał na zasłony?

zasłony okienneDobór tkaniny zależy od funkcji, jaką ma pełnić zasłonka. Jeśli ma być tylko dekoracją; można zastosować lżejsze, przezroczyste, bardziej zwiewne i delikatne materiały. Do ochrony przed słońcem, światłem zewnętrznym, hałasem z ulicy czy ciekawskimi spojrzeniami lepiej wybrać tkaniny grubsze, o gęstszym splocie; żakardowe, tafty lub tkaniny wzmocnione podszewką. Cięższe materiały wymagają mocniejszego i stabilniejszego karnisza. Ważna jest też wielkość pomieszczenia – w dużym pokoju możemy zawiesić zasłonę z wzorem lub drapowaniem, w małych pomieszczeniach najkorzystniej wyglądają zasłony gładkie lub o drobnych wzorach.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Dekoracje okienne a światło dzienne

Gdy pomieszczenie jest zbyt ciemne, warto wybrać transparentną tkaninę firankową, np. organdynę. W takich oknach dobrze też wyglądają delikatne rolety, np. wykonane z woalu. Natomiast jeśli okno jest za mocno nasłonecznione i przez to silnie się nagrzewa, wówczas najlepsze będą gęsto tkane tkaniny zaciemniające lub szyte na podszewce. Można też zastosować rolety z grubszych tkanin, albo żaluzje.

roleta z woalu, fot. Dekoriazasłona zaciemniająca, fot. Dekoria

Zobacz także