Drzwi - poradnik

Jakie błędy zdarzają się najczęściej podczas wyboru drzwi?

drzwi wewnętrzneNajczęstszym błędem, jaki zdarza się użytkownikom podczas wyboru drzwi jest niedokładne sprecyzowanie swoich potrzeb i późniejszych oczekiwań. Zupełnie innym problemem są błędy popełniane w czasie montażu. Drzwi powinny być dopasowane zarówno do funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie, jak i do wystroju wnętrza, stylu w jakim zostało ono urządzone, wyglądu podłogi, mebli, itp. Problematyczny może też być kierunek otwierania drzwi. W przypadku pomieszczeń tj. kotłownia i łazienka drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. Wymóg ten jest narzucony odgórnie i należy go uwzględniać wybierając drzwi. Dodatkowo, w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z niezbyt przestronnymi przedpokojami, czy wąskimi korytarzami – drzwi powinny otwierać się do wewnątrz pokoi. W takich sytuacjach warto także przemyśleć zastosowanie drzwi przesuwnych. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, aniżeli drzwi uchylne.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiachWymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością, którą trzeba zlecać fachowcowi, co oznacza, że sprawę z powodzeniem można załatwić samodzielnie. Wymianę rozpoczynamy od zdemontowania klamki drzwiowej oraz szyldu. Pod szyldem znajdziemy niewielką śrubkę, która przytrzymuje na miejscu wkładkę lub dwie śruby mocujące całą kasetę zamka. Śruby te należy odkręcić i wyjąć z drzwi cały zamek lub jedynie samą wkładkę bębenkową. Po nowy zamek najlepiej jest udać się ze zdemontowanym, ponieważ gwarantuje to nabycie elementu identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie otworów na śruby mocujące. Montażu dokonuje się w sposób analogiczny, co demontażu. Pierwotnie umieszczamy w otworze zamek. Dokręcamy śruby mocujące. Montujemy szyld i na koniec zakładamy klamkę.

Kiedy nie jest konieczna kompleksowa wymiana zamka?

Zamek do drzwi
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Poprzez kompleksową wymianę zamka należy rozumieć wymianę całej kasety na nową. W niektórych sytuacjach jednak, w zupełności wystarczająca jest wymiana jedynie samej wkładki wewnętrznej. Jest tak najczęściej w przypadku zamków, które otwieramy przy użyciu płaskich kluczy. Warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej jednego klucza do takiego zamka oraz to, że zamek nie został uszkodzony w sposób mechaniczny. Wówczas też wymiana jest prostsza i kosztuje zdecydowania mniej. Całościowy montaż kończy się na wyjęciu wewnętrznej części zamka i włożeniu w jej miejsce innej o identycznym rozmiarze i takim samym usytuowaniu otworu na śrubę mocującą wkładkę do kasety.

Zobacz także