Okna - poradnik

Jakie drewno na okna?

Podstawowy surowiec do wyrobu okien to drewno sosnowe – jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe, sprężyste i łatwe w obróbce, a także dość odporne na działanie wilgoci. Daje się łatwo impregnować i malować.
Świerk ma gorsze właściwości niż sosna, ale jest tańszy. Świerk górski jest odporniejszy na zawilgocenie i korozję biologiczną. Świerk dość łatwo pęka, dlatego wyroby z tego materiału zwykle maluje się farbami kryjącymi.
Modrzew to najlepsze i najtrwalsze drewno budowlane spośród gatunków iglastych. Nadaje się do wyrobu okien i drzwi. Jest bardzo odporne na wilgoć. Modrzew jest jednak gatunkiem dość rzadkim i stosunkowo drogim.
Dąb jest najlepszym surowcem budowlanym spośród rodzimych drzew liściastych (do produkcji okien powinno się używać tylko twardzieli z pnia drzewa). Drewno dębowe jest twarde, wytrzymałe oraz odporne na ścieranie. Cechuje je duża trwałość i odporność na zmienne warunki wilgotnościowe (pod wpływem wilgoci tylko nieznacznie się odkształca). Jego wadą jest wysoka cena. Warto też wiedzieć, że dąb czernieje pod wpływem wody i niektórych klejów.
Meranti to stosunkowo tani gatunek sosny. Okna z meranti niekiedy są nazywane przez producentów "mahoniowymi". Drewno z wyglądu przypomina mahoń, ale jego właściwości i parametry techniczne są gorsze. Warto zatem zapytać producenta o parametry wyrobu.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także