Drzwi - poradnik

Jakie drzwi do kuchni?

zdjęcie 1Wybór drzwi do wszystkich pomieszczeń w domu, w tym również do kuchni należy uwarunkować ilością miejsca, jakim dysponujemy. Musimy zdawać sobie sprawę, że otwieranie drzwi wiąże się z koniecznością posiadania do tego celu wolnej przestrzeni. Innej przestrzeni potrzebują tradycyjne drzwi uchylne, a innej drzwi przesuwne. W przypadku pierwszych – potrzeba miejsca przed nimi, a w przypadku drugich – obok nich. Warto wiedzieć, że najmniej przestrzeni wymagają drzwi składane. Te jednak przyczyniają się do zwężenia otworu drzwiowego, co także należy uwzględniać podczas montażu. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane będą drzwi do kuchni, to nie ma tu żadnych szczególnych uwarunkowań. Bez obaw można stosować drzwi wykonane z tego samego materiału, z którego wykonano drzwi do pozostałych pomieszczeń domu.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiachWymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością, którą trzeba zlecać fachowcowi, co oznacza, że sprawę z powodzeniem można załatwić samodzielnie. Wymianę rozpoczynamy od zdemontowania klamki drzwiowej oraz szyldu. Pod szyldem znajdziemy niewielką śrubkę, która przytrzymuje na miejscu wkładkę lub dwie śruby mocujące całą kasetę zamka. Śruby te należy odkręcić i wyjąć z drzwi cały zamek lub jedynie samą wkładkę bębenkową. Po nowy zamek najlepiej jest udać się ze zdemontowanym, ponieważ gwarantuje to nabycie elementu identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie otworów na śruby mocujące. Montażu dokonuje się w sposób analogiczny, co demontażu. Pierwotnie umieszczamy w otworze zamek. Dokręcamy śruby mocujące. Montujemy szyld i na koniec zakładamy klamkę.

Kiedy nie jest konieczna kompleksowa wymiana zamka?

Zamek do drzwi
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Poprzez kompleksową wymianę zamka należy rozumieć wymianę całej kasety na nową. W niektórych sytuacjach jednak, w zupełności wystarczająca jest wymiana jedynie samej wkładki wewnętrznej. Jest tak najczęściej w przypadku zamków, które otwieramy przy użyciu płaskich kluczy. Warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej jednego klucza do takiego zamka oraz to, że zamek nie został uszkodzony w sposób mechaniczny. Wówczas też wymiana jest prostsza i kosztuje zdecydowania mniej. Całościowy montaż kończy się na wyjęciu wewnętrznej części zamka i włożeniu w jej miejsce innej o identycznym rozmiarze i takim samym usytuowaniu otworu na śrubę mocującą wkładkę do kasety.

Zobacz także