Dekoracje okienne - poradnik

Jakie firanki i zasłonki?

firanki i zasłonyWybierając firanki i zasłony – większość z nas chciałaby kierować się modą i obowiązującymi trendami. Jednak w tym przypadku nie jest to dobrym pomysłem. Dekoracja okienna oprócz tego, że powinna nam się podobać – musi tez pasować do stylu, w jakim urządzono wnętrze. Firanki oraz zasłony powinny harmonijnie współgrać ze sprzętami znajdującymi się w pomieszczeniu oraz pasować do koloru ścian. Prze zakupem – warto też zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego karnisza. Nie na każdym karniszu można bowiem powiesić każdą dekorację okienną. Niemniej ważna jest funkcja, jaką ma wypełniać nabyta przez nas dekoracja okienna. Zasłony, których chcemy używać do zasłaniania okna powinny być odpowiednio szersze i posiadać możliwość ich rozsuwania i zsuwania. Zwróćmy także uwagę na rodzaj tkaniny. Cienkie i przezroczyste materiały nie ochronią nas np. przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Dekoracje okienne a rozmiar okna

poziomy wzór rolet poszerza okno, fot. Franc GardinerDekoracje okienne to sposób nie tylko na ozdobienie okna, ale także możliwość jego optycznego powiększenia. Wybór dekoracji zależy nie tylko od wielkości okna, ale także kształtu. Jeśli okno jest wąskie, można powiesić zasłony lub rolety w poziomy wzór, np. szerokie pasy czy fale. Ten zabieg sprawi, że okno będzie wydawało się szersze. W przypadku małego okna, dobrym pomysłem jest powieszenie zasłon po obu stronach okna, tak, by nie zakrywały okna, ale ścianę po jego bokach. Wtedy okno będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości.

Zobacz także