Okna - poradnik

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jaka jest cena nietypowych okien na poddaszu?

nietypowe oknaOkna o niestandardowych kształtach, innowacyjnej konstrukcji lub posiadające podwyższone parametry użytkowe wykonuje się w Polsce na specjalne zamówienie klienta. Na wyprodukowanie takiego okna trzeba czekać około czterech tygodni. Proces produkcji jest w takich przypadkach jednak znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli w przypadku wyrobów standardowych, produkowanych seryjnie. O cenie okna świadczy również rodzaj zastosowanych do jego wytworzenia materiałów. Przeciętnie, okna nietypowe są aż o 70% droższe od zwykłych. Przed zleceniem zamówienia warto zatem dokładnie przeanalizować opłacalność ich montażu. Na ogół inwestorzy stosują je jedynie w miejscach, w których jest to bezwzględnie konieczne.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także