Okna - poradnik

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Po co w oknach ukryte zawiasy ?

zdjęcie 1Ukryte zawiasy stosuje się w stolarce okiennej przede wszystkim dla nadania oknom szczególnego wizerunku. Takie okna prezentują się lepiej i nowocześniej, aniżeli okna standardowe. Okna z ukrytymi zawiasami mają jednak nie tylko zalety estetyczne. Są bowiem bardzo komfortowe w użytkowaniu, energooszczędne i dźwiękochłonne. Dzieje się tak za sprawą uszczelki, która nie musi mieć przerwanej ciągłości w żadnym miejscu obwodu okna. Okna wyposażone w ukryte zawiasy są zatem po ich zamknięciu w pełni szczelne i nie przyczyniają się do start ciepła z pomieszczeń.

Czy stosować w domu duże okna?

zdjęcie 1Stosowanie dużych powierzchni przeszklonych w budynkach mieszkalnych ma swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony – wspomniane rozwiązanie podnosi walory domu, ale z drugiej – może być nieco kłopotliwe. Przeciwnicy dużych przeszkleń wspominają o ograniczeniu prywatności, niezachowaniu odpowiedniej bariery antywłamaniowej oraz o zwiększonych rachunkach za energię cieplną. Mankamenty te jednak spotykają się z natychmiastową ripostą ze strony miłośników otwarcia domu na przestrzeń zewnętrzną. Izolacyjność cieplną oraz klasę antywłamaniową można podnieść, stosując podczas produkcji okien materiały o odpowiednich parametrach. Natomiast do ograniczenia prywatności nie dojdzie, jeżeli większe przeszklenia zostaną zastosowane z rozwagą oraz z dostosowaniem ich do uwarunkowań zewnętrznych i układu domu.

Zobacz także