Okna - poradnik

Jakie okno do kuchni?

okno kuchenneOkno w kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie można też zapomnieć o jego estetyce. W domowych kuchniach spędzamy przecież
w niektórych przypadkach niemniej czasu, co w innych wnętrzach domu. Oprócz tego jednak okno w kuchni musi zapewnić dostateczną ilość światła dziennego oraz właściwą cyrkulację i wymianę powietrza. Powietrze w kuchni ma specyficzny charakter i wymaga wymiany szczególnie wówczas, kiedy pomieszczenie to jest użytkowane intensywnie. Z tego też powodu szczególnie polecanym rodzajem okien do kuchni – są okna rozwieralno – uchylne. Funkcja ta powinna dotyczyć każdej kwatery okna, a nie jedynie jednej z nich. Dobre do pomieszczeń kuchennych są też okna podnośne. Ważne jest jednak, aby okno w kuchni zostało odpowiednio umiejscowione. Umiejscowienie to nie powinno kolidować z możliwością komfortowego korzystanie ze wszystkich urządzeń i sprzętów kuchennych.

Więcej na ten temat:

Wymiana okna na większe – formalności

zdjęcie 1Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą „Prawo budowlane” jedynie tradycyjna wymiana okien może odbyć się bez konieczności dopełnienia określonych formalności. Poprzez tradycyjną wymianę stolarki należy rozumieć montaż nowych okien w istniejących otworach okiennych. Wymiana, która wiąże się ze zmianą wymiarów okna lub jego usytuowaniem w ścianie jest zgodnie z przepisami prawa przebudową, na której prowadzenie może zezwolić jedynie formalne pozwolenie budowlane. O wydanie pozwolenia na przebudowę budynku należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do właściwego Starosty Powiatowego. Warto zaznaczyć, że liczba załączników, jakie trzeba dołączyć do wniosku nie jest niestety właściwie mniejsza aniżeli w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Podstawą jest oczywiście projekt architektoniczny oraz opinia uprawnionego konstruktora.

Więcej na ten temat:

Jak poszerzyć otwór drzwiowy?

zdjęcie 1Minimalna szerokość dla drzwi zewnętrznych wynosi 90 cm. Jednak w niektórych przypadkach bardziej doceniane są drzwi o większej szerokości. Przed przystąpieniem do poszerzania otworu drzwiowego należy pamiętać, że ponad drzwiami znajduje się element konstrukcyjny ściany zwany nadprożem. W element ten nie powinno się ingerować bez konsultacji z uprawnionym konstruktorem, a jeśli otwór drzwiowy ma być jedynie poszerzany – nadproże trzeba wzmocnić. Wzmocnienia dokonuje się poprzez wstawienie w mur pary stalowych kątowników i zatopienie ich w zaprawie cementowej. W powyższym celu należy po obydwu stronach ściany wykonać odpowiedniej wielkości bruzdy, umieścić w nich stalowe elementy, a całość zacementować. Do kucia ściany można przystąpić dopiero po całkowitym związaniu zaprawy, tj. po 2 – 3 dniach od momentu jej nałożenia.

Więcej na ten temat:

Zobacz także