Okna - poradnik

Jakie okno jest rzeczywiście dźwiękoszczelne?

okna dzwiękoszczelneDobra izolacyjność akustyczna okna nie zależy jedynie od dźwiękochłonności jego szyb. Innowacyjne technologie stosowane w przemyśle szklarskim pozwoliły osiągnąć wysokie parametry ochrony pomieszczeń przed hałasem, jednak skuteczność tłumienia niechcianych decybeli zależy jeszcze od wielu innych czynników. Oprócz dźwiękochłonności szyby, do uzyskania określonej izolacyjności przegrody, tj. okno potrzeba jeszcze odpowiedniej dźwiękochłonności ramy okiennej. Ważny jest również sposób montażu szyby w ramie, jak i szczególnie dokładny montaż całego okna w otworze. Niekiedy stosuje się również elementy dodatkowe, mające wpływ na izolacyjność akustyczną, tj. specjalne nawiewniki.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także