Drzwi - poradnik

Jakie parametry izolacyjności powinny mieć drzwi?

drzwi zewnętrzneDla drzwi zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła oznaczany jako U nie powinien być większy niż 2,6 W/(m2 x K). Izolacyjność akustyczna drzwi nie powinna być natomiast niższa niż 27 - 36 dB dla drzwi drewnianych. Najlepszą izolacyjność akustyczną mają drzwi z PCV z panelami wygłuszającymi - współczynnik Rw może w takim przypadku wynosić nawet 47 dB.
Drzwi zewnętrzne powinny być też odporne na działanie silnego wiatru i deszczu. Ważnym parametrem jest wodoszczelność. Określa ona stopień zabezpieczenia wnętrza przed przenikaniem do niego deszczu, w zależności od siły wiatru. Oznacza się ją symbolami od 0 do 9. Im współczynnik jest wyższy, tym skuteczniej drzwi ochronią nas przed deszczem. Dla drzwi zewnętrznych budynku zazwyczaj wystarczy szczelność na poziomie klasy 3-4A. Drzwi posiadające niższe klasy nie powinny być stosowane jako drzwi zewnętrzne, ale jako drzwi wewnątrzlokalowe.

Jak odnowić drzwi wewnętrzne?

zdjęcie 1Często chcielibyśmy odnowić nasze mieszkanie, ale nie możemy pozwolić sobie na remont, gdyż wiąże się on na ogół z dość wysokimi wydatkami. W takim momencie dobrym wyjściem jest odświeżenie, czy też odnowienie naszych niektórych mebli, drzwi, wypoczynków. Jeśli mamy np. drzwi z tłoczonych płyt, to możemy je przemalować na inny kolor. W przypadku drzwi drewnianych sprawa wygląda nieco gorzej, gdyż tutaj potrzebna jest tak właściwie ich renowacja i wtedy najlepiej udać się do fachowca. Jeszcze innych sposobem na odświeżenie wyglądu naszych drzwi wewnętrznych jest oklejenie ich specjalną naklejką na drzwi. Wybór motywów jest ogromny - od roślinnych, poprzez abstrakcję do zdjęć miast.

Więcej na ten temat:

,

Jakie drzwi antywłamaniowe?

drzwi antywłamaniowePrzy niskim i przeciętnym poziomie zagrożenia (np. w chronionych i monitorowanych apartamentowcach) do ochrony mieszkania wystarczą drzwi wzmocnione, które posiadają certyfikat klasy 2 wg europejskiej normy ENV (z zamkami wysokiej klasy). Przy większym zagrożeniu włamaniem powinny zabezpieczyć nas drzwi antywłamaniowe przynajmniej klasy 3 (z zamkiem wysokiej klasy). W obiektach o najwyższym stopniu zagrożenia włamaniem (np. mieszkania w blokach) powinniśmy wybrać drzwi antywłamaniowe klasy 4.

Więcej na ten temat:

Zobacz także