Wentylacja - poradnik

Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami,
  • zaparowane szyby w oknach,
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach,
  • złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła, podrażnienia skóry, choroby dróg oddechowych a nawet nowotwory,
  • niszczenie konstrukcji budynku - wnikanie wilgoci do ścian i ich destrukcja.

wentylacja okien

Nawiewniki okienne - do czego służą?

nawiewnik okiennyZapewniają doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza niezbędnej do sprawnego wentylowania budynku. Są to niewielkie urządzenia przeznaczone do montażu w oknach. Można je dzielić ze względu na ich budowę i sposób regulacji ilości doprowadzanego powietrza. Te o przepływie nieregulowanym doprowadzają do pomieszczenia taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Niektóre z nich są wyposażone w przepustnicę, której przymknięcie radykalnie ogranicza przepływ powietrza przez nawiewnik. Nawiewniki o przepływie regulowanym obsługuje użytkownik – za pomocą specjalnej przesłony można zmienić wielkość otworu doprowadzającego powietrze.

Więcej na ten temat:

Otwieranie okna - czy to wystarczy?

otwarte oknoWiększość nawiewników powietrza posiada powierzchnię przelotu około 30-40 cm². Nawet małe okno lekko może dać powierzchnię przelotu 10 razy większą. W ten sposób tracimy dużo ciepła i zwiększamy wydatki na ogrzewanie. Powstają przeciągi, przez uchylone okno dostać się może deszcz i hałas. Otwarte okno to także okazja dla włamywacza i niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Jeśli wietrzymy otwierając okna w pomieszczeniach wyposażonych w zawory termostatyczne, poważnie zakłócamy ich działanie. Oszczędność i bezpieczeństwo zapewnia nawiewnik – prawidłowe wietrzenie odbywa się w sposób kontrolowany przy całkowicie zamkniętym oknie.

Zobacz także