Okna - poradnik

Kiedy stosować dźwiękochłonne okna i drzwi?

ciche drzwi i okna
Stolarka okienna i drzwiowa o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej znajduje zastosowanie zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. O podwyższonej izolacyjności akustycznej okien oraz drzwi świadczy wyższy współczynnik Rw, na który nie wszyscy użytkownicy zwracają uwagę. Współczynnik ten powinien być wyższy zwłaszcza dla okien wychodzących na ruchliwe ulice, place, na których często gromadzą się ludzie i inne miejsca szczególnie narażone na zwiększony hałas. W celu poprawienia izolacyjności akustycznej mieszkania w bloku – warto także zastosować drzwi posiadające solidne wygłuszenie. Najtańsze drzwi wewnątrzklatkowe wyciszają hałas pochodzący z klatki schodowej jedynie na poziomie 15 – 17 dB. Drzwi z porządnym wygłuszeniem są w stanie wyciszyć mieszkanie więcej niż dwa razy tyle. Zarówno okna, jak drzwi dźwiękoszczelne nie będą jednak takimi, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Dlatego też do montażu należy wynająć sprawdzoną i profesjonalną ekipę.

Więcej na ten temat:

Wymiana okna na większe – formalności

zdjęcie 1Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą „Prawo budowlane” jedynie tradycyjna wymiana okien może odbyć się bez konieczności dopełnienia określonych formalności. Poprzez tradycyjną wymianę stolarki należy rozumieć montaż nowych okien w istniejących otworach okiennych. Wymiana, która wiąże się ze zmianą wymiarów okna lub jego usytuowaniem w ścianie jest zgodnie z przepisami prawa przebudową, na której prowadzenie może zezwolić jedynie formalne pozwolenie budowlane. O wydanie pozwolenia na przebudowę budynku należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do właściwego Starosty Powiatowego. Warto zaznaczyć, że liczba załączników, jakie trzeba dołączyć do wniosku nie jest niestety właściwie mniejsza aniżeli w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Podstawą jest oczywiście projekt architektoniczny oraz opinia uprawnionego konstruktora.

Więcej na ten temat:

Jak poszerzyć otwór drzwiowy?

zdjęcie 1Minimalna szerokość dla drzwi zewnętrznych wynosi 90 cm. Jednak w niektórych przypadkach bardziej doceniane są drzwi o większej szerokości. Przed przystąpieniem do poszerzania otworu drzwiowego należy pamiętać, że ponad drzwiami znajduje się element konstrukcyjny ściany zwany nadprożem. W element ten nie powinno się ingerować bez konsultacji z uprawnionym konstruktorem, a jeśli otwór drzwiowy ma być jedynie poszerzany – nadproże trzeba wzmocnić. Wzmocnienia dokonuje się poprzez wstawienie w mur pary stalowych kątowników i zatopienie ich w zaprawie cementowej. W powyższym celu należy po obydwu stronach ściany wykonać odpowiedniej wielkości bruzdy, umieścić w nich stalowe elementy, a całość zacementować. Do kucia ściany można przystąpić dopiero po całkowitym związaniu zaprawy, tj. po 2 – 3 dniach od momentu jej nałożenia.

Więcej na ten temat:

Zobacz także