Okna dachowe - poradnik

O czym trzeba pamiętać zespalając okna dachowe?

łączenie poziome okienPrzede wszystkim, stosując większe przeszklenia dachu (montując większą ilość okien przy sobie) warto zasięgnąć porady projektanta odnośnie wytrzymałości konstrukcji dachu. Niekiedy może okazać się konieczne jej wzmocnienie. Nie warto również samodzielnie wycinać krokwi, bo bez fachowej wiedzy nietrudno jest osłabić lub trwale uszkodzić konstrukcję. Należy pamiętać, że do łączenia nadają się jedynie okna o takiej samej grubości ościeżnicy. W przypadku połączeń pionowych okna muszą mieć także taką samą szerokość, a w przypadku łączenia ich poziomo – taką samą wysokość. Jeszcze przed przystąpieniem do montażu warto zdecydować o chęci posiadania rolet w przyszłości. Jeżeli planujemy je stosować konieczne jest bowiem pozostawienie pomiędzy oknami odpowiedniego odstępu.

Więcej na ten temat:

Czy świetlik tunelowy może być montowany w płaskich dachach?

świetlik na dachu płaskim, fot. VeluxŚwietliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.

Gdzie może być zamontowany świetlik?

świetlik w jadalniW przypadku profilowanych materiałów pokryciowych świetliki można instalować przy kącie nachylenia połaci dachowej od 15 do 60 stopni. W przypadku płaskich materiałów pokryciowych od 35 do 60 stopni. Świetlik może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych, do których nie dochodzi światło naturalne, a zastosowanie okien nie jest możliwe, typu: łazienki, korytarze, garderoby, zlokalizowane wewnątrz ostatniej kondygnacji budynku.

Więcej na ten temat:

Zobacz także