Ogrody zimowe - poradnik

Ogród zimowy - ogrzewany czy nie?

W ogrodzie nieogrzewanym można przebywać od wiosny do jesieni. Warto dobrać odpowiedni rodzaj okien i szyb. Jego konstrukcja jest lżejsza, a kosztu budowy i eksploatacji niższe. Ogród ogrzewany to dodatkowe pomieszczenie w domu, z którego możemy korzystać przez cały rok. Jego konstrukcja jest cięższa, więc wymaga fundamentów i podpór, wyższe są też koszty budowy i użytkowania.

ogród zimowy

Konstrukcja ogrodu zimowego

Aby oranżeria prawidłowo spełniała swoją rolę, powinna być szczelna, ciepła i przewiewna. W projekcie ogrodu najważniejszy jest jej szkielet, czyli konstrukcja. Oranżerię należy skonstruować z wysokiej klasy materiałów, np. z aluminium, które jest odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne: wiatr, śnieg lub ulewny deszcz.
Szyby powinny zapewnia właściwą termoizolacyjność i bezpieczeństwo. Odpowiednie będą szyby zespolone z bezpiecznym szkłem.

ogród zimowy

Jak wykończyć całoroczny ogród zimowy?

aranżacja ogrodu zimowegoWykończenie ogrodu zimowego to nic innego, jak aranżacja tego wnętrza. Tu zaś możliwości jest tak wiele, co pomysłów i potrzeb użytkowników. Jeśli ogród zimowy jest pomieszczeniem zintegrowanym z pozostałymi pomieszczeniami domu i nie wyłącza się go z użytkowania na okres zimowy – w tym miejscu może powstać dodatkowy pokój dzienny, kącik wypoczynkowy, jadalnia, bawialnia dla dzieci i cały szereg innych pomieszczeń o różnorodnych funkcjach i przeznaczeniu. Stąd też sposób wykończenia ogrodu zimowego zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i upodobań przyszłych użytkowników. Nie można z góry narzucić sposobu aranżacji tej dodatkowej przestrzeni w domu, ale dobrze jest utrzymać ją w harmonii w pomieszczeniem, z którym sąsiaduje. Ogród zimowy to najczęściej subtelne„przedłużenie” salonu. Owa subtelność polega tu głównie na tzw. otwarciu domu w stronę natury i wyjściu domowników ku jej pięknu.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także