Okna - poradnik

Okna i ich współczynnik przenikania ciepła

zdjęcie 1Na wysokość wartości współczynnika przenikania ciepła dla okien mają wpływ trzy zasadnicze czynniki jeśli chodzi o okno niezamontowane w otworze okiennym. Współczynnik U okna jest bowiem wartością składową, uzależnioną od rodzaju szyby, typu ramy okiennej i sposobu połączenia ze sobą tych dwóch elementów. W przypadku okna zamontowanego w ścianie do obliczenia współczynnika U trzeba jeszcze wziąć pod uwagę sposób, w jaki je zamontowano. Dlatego, aby okno po zamontowaniu mogło posiadać taki współczynnik przenikania ciepła, z jakim je zakupiliśmy należy stosować innowacyjne technologie montażu oraz całkowicie eliminować występowania wokół niego mostków cieplnych. Podczas montażu dobrze jest używać pianki rozprężnej lub korzystać z trójwarstwowego systemu uszczelniania.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także