Okna - poradnik

Okno energooszczędne - charakterystyka

okna energooszczędneO energooszczędności okna decyduje wiele czynników. Należą do nich konstrukcja okna, jego montaż oraz usytuowanie w budynku. Decydujący jest współczynnik przenikania ciepła U dla całego okna. Powinien on wynosić od 0,85 do 1,00W/(m²xK). Współczynnika U dla całego okna nie należy mylić z współczynnikiem U odpowiadającym jedynie samym szybom okiennym. Ten przeważnie jest dużo niższy i w przypadku okien trzyszybowych wypełnionych w środku argonem może wynosić nawet 0,6W/(m²xK). Ponadto, na energooszczędność okna wpływa także wspomniana powyżej ilość szyb zespolonych, grubość ram, rodzaj gazu szlachetnego jakim wypełniono przestrzenie międzyszybowe i materiał z jakiego wykonano tzw. ramkę dystansową. W przypadku okien energooszczędnych ten niewielki element konstrukcji okna powinien być zrobiony, np. ze stali. Unikniemy wówczas skraplania się pary wodnej na szybach, czyli ich potocznie nazywanego – roszenia się.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także