Wentylacja - poradnik

Parowanie okien

parowanie okienNa chłodnej powierzchni szyb skrapla się para wodna znajdująca się w budynku. Jest to spowodowane brakiem lub nieskuteczną wentylacją. Wentylacja może nie działać skutecznie ponieważ do pomieszczenia napływa zbyt mała ilość powietrza. Aby temu zaradzić można w oknach lub w ścianach zewnętrznych zainstalować nawiewniki powietrza. Właściwą wymianę powietrza może także zapewnić system wentylacji mechanicznej.

Wentylacja ogrodu zimowego

Najprostszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) lub okno dachowe - nie można będzie jednak zasłonić rolet zewnętrznych na dachu ogrodu przy otwartym oknie.
Można też zastosować wentylację nawiewno-wywiewną (wymuszoną) utrzymującą stały mikroklimat. jej elementy mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Konieczna jest wtedy centralka sterująca, która zbiera informacje o warunkach w ogrodzie zimowym i ustala parametry działania elementów wentylacji.
Inny, najbardziej komfortowe i skuteczne, ale kosztowne rozwiązanie to zamontowanie w ogrodzie klimatyzacji.

Więcej na ten temat:

,

Jak działają nawiewniki ciśnieniowe?

Reagują na różnicę ciśnień dzięki samoczynnie działającemu regulatorowi przepływu powietrza. Ilość nawiewanego do pomieszczenia powietrza jest stała, niezależna od warunków atmosferycznych (wiatr, zimno). Dają też możliwość regulacji ręcznej do zamknięcia włącznie.

nawiewniki okienne

Więcej na ten temat:

Zobacz także