Okna - poradnik

Po co w oknach ukryte zawiasy ?

zdjęcie 1Ukryte zawiasy stosuje się w stolarce okiennej przede wszystkim dla nadania oknom szczególnego wizerunku. Takie okna prezentują się lepiej i nowocześniej, aniżeli okna standardowe. Okna z ukrytymi zawiasami mają jednak nie tylko zalety estetyczne. Są bowiem bardzo komfortowe w użytkowaniu, energooszczędne i dźwiękochłonne. Dzieje się tak za sprawą uszczelki, która nie musi mieć przerwanej ciągłości w żadnym miejscu obwodu okna. Okna wyposażone w ukryte zawiasy są zatem po ich zamknięciu w pełni szczelne i nie przyczyniają się do start ciepła z pomieszczeń.

Czy stosować w domu duże okna?

zdjęcie 1Stosowanie dużych powierzchni przeszklonych w budynkach mieszkalnych ma swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony – wspomniane rozwiązanie podnosi walory domu, ale z drugiej – może być nieco kłopotliwe. Przeciwnicy dużych przeszkleń wspominają o ograniczeniu prywatności, niezachowaniu odpowiedniej bariery antywłamaniowej oraz o zwiększonych rachunkach za energię cieplną. Mankamenty te jednak spotykają się z natychmiastową ripostą ze strony miłośników otwarcia domu na przestrzeń zewnętrzną. Izolacyjność cieplną oraz klasę antywłamaniową można podnieść, stosując podczas produkcji okien materiały o odpowiednich parametrach. Natomiast do ograniczenia prywatności nie dojdzie, jeżeli większe przeszklenia zostaną zastosowane z rozwagą oraz z dostosowaniem ich do uwarunkowań zewnętrznych i układu domu.

Duże okna balkonowe, a klasa energetyczna budynku

okno balkonoweDuże przeszklenia w domu mogą przyczyniać się do strat energii cieplnej i powodować pogorszenie klasy energetycznej całego budynku. Jak bowiem wiadomo przegrody przeszklone są bardziej podatne na ubytki cieplne, aniżeli przegrody pełne. Najbardziej odpowiedzialnym za powyższe jest w tym przypadku szyba okienna. Dlatego też kupując okna – należy zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplej dla szyby. Niekiedy, producenci wprowadzają w błąd swoich klientów i nie podają oddzielnych wartości U dla szyby i dla ramy okiennej. Jeżeli w oknie został zastosowany pakiet szybowy o odpowiednich parametrach – możemy być spokojni o jego izolacyjność termiczną. Takie okno nie powinno przyczyniać się do strat ciepła z domu.

Zobacz także