Bramy - poradnik

Prawidłowy montaż bramy

Przed wyborem bramy należy najpierw określić, w jakich warunkach będzie pracować – jest to ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Powinniśmy się zastanowić, jaki typ bramy będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku. Następnym ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu bramy. Należy otynkować nadproże, a podłogę wyłożyć posadzką. Ważne jest prawidłowe wypoziomowanie podłogi – pozostawione nierówności będą powodowały blokowanie się bramy i utrudniały jej otwieranie, mogą też prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła. Montaż bramy najlepiej zlecić fachowcom.

brama wjazdowa

Więcej na ten temat:

,

Eksploatacja i konserwacja bram

automatyka do bramSzyna bramy przesuwnej, po której poruszają się rolki bramy, powinna być zawsze czysta – gromadzący się na niej piasek, suche liście, a zimą śnieg mogą ją zablokować. Z szyny trzeba wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia.
Bramy dwuskrzydłowe nie mogą służyć do odśnieżania wjazdu. Konieczne jest również wyregulowanie napędu bram przesuwnych i konserwacja oraz przeglądy automatów do bram w zakresie określonym przez producentów (1-2 razy w ciągu roku). Automatyka może nie zadziałać, gdy jest bardzo zimno. Przed zakupem warto sprawdzić, w jakich temperaturach może pracować siłownik.

Jaką bramę wybrać?

Najpopularniejsza, a także niedroga jest brama uchylna - po otworzeniu wysuwa się na zewnątrz i zatrzymuje się poziomo pod sufitem, należy więc zostawić trochę wolnej przestrzeni przed garażem i zatrzymać samochód w odpowiedniej odległości.
Brama segmentowa nie wymaga dodatkowego miejsca. Podczas otwierania unosi się nad progiem i przesuwając się po szynie, chowa się pod sufitem garażu. Jest droższa od bramy uchylnej.
Brama rolowana (roletowa) także nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni - podczas otwierania rolety są nawijane na wał napędowy. Jest wyposażona w napęd elektryczny (bez dopłaty).

brama uchylna

Zobacz także