Wentylacja - poradnik

Problem z wentylacją

Specjalista od bezkolizyjnego wietrzenia:  okno przesuwne do kuchni z okuciem  Roto Patio S ? piękne i praktyczne
Niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny określa Polska Norma. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m³/h, łazienek 50m³/h, a pomieszczeń mieszkalnych - 20m³/h na jednego mieszkańca. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza odbywa się przez nieszczelności w oknach i problemu z wentylacją w tym przypadku nie ma. Często jednak po wymianie okien na nowe okazuje się, że zbyt szczelne okien i nie prawidłowo funkcjonująca wentylacja grawitacyjna powoduje rozwój pleśni i grzybów na ścianach. Można temu zapobiec stosując nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach, szczeliny wentylacyjne w ramach okien, mikrouchylenie, a także tzw. rozszczelnienie okien.

Więcej na ten temat:

Parowanie okien

parowanie okienNa chłodnej powierzchni szyb skrapla się para wodna znajdująca się w budynku. Jest to spowodowane brakiem lub nieskuteczną wentylacją. Wentylacja może nie działać skutecznie ponieważ do pomieszczenia napływa zbyt mała ilość powietrza. Aby temu zaradzić można w oknach lub w ścianach zewnętrznych zainstalować nawiewniki powietrza. Właściwą wymianę powietrza może także zapewnić system wentylacji mechanicznej.

Wentylacja ogrodu zimowego

Najprostszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) lub okno dachowe - nie można będzie jednak zasłonić rolet zewnętrznych na dachu ogrodu przy otwartym oknie.
Można też zastosować wentylację nawiewno-wywiewną (wymuszoną) utrzymującą stały mikroklimat. jej elementy mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Konieczna jest wtedy centralka sterująca, która zbiera informacje o warunkach w ogrodzie zimowym i ustala parametry działania elementów wentylacji.
Inny, najbardziej komfortowe i skuteczne, ale kosztowne rozwiązanie to zamontowanie w ogrodzie klimatyzacji.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także