Bramy - poradnik

Przeszklenia w zgodzie z normami

Bramy garażowe podobnie jak pozostałe elementy stolarki budowlanej podlegają określonym restrykcjom. Polscy ich producenci powinni produkować je zgodnie z obowiązującą Polską Normą oraz dyrektywą Unii Europejskiej. Norma odnosi się także do przeszkleń w bramach garażowych. Zgodnie z nią naświetla nie mogą stanowić więcej niż 50% powierzchni bramy i nie powinno sytuować się ich w dolnych partiach tego elementu budowlanego. Ponadto, przeszklenia nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa w przypadku ich rozbicia. Z tego też powodu powinno się je barwić, albo wyposażać w znaki ostrzegawcze, które mają za zadanie zapobiegać wejściu w kolizję ze skrzydłem bramy.

brama garażowa

Więcej na ten temat:

,

Do czego służą naświetla w bramach garażowych?

brama do garażuPodobnie jak wszystkie pozostałe przeszklenia w domu – tak naświetla w bramach garażowych mają przede wszystkim za zadanie doświetlić pomieszczenie naturalnym światłem. Są zatem szczególnie przydatne w przypadku garaży pozbawionych okien. Wchodząc do garażu nie musimy za każdym razem zapalać światła, co przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej. Ponad walory użytkowe przeszkleń – trzeba jednak postawić ich niepodważalne zalety estetyczne. Przeszklenia w bramach garażowych sprawiają, że budynek wygląda z zewnątrz ciekawiej i bardziej nowocześnie. Dzięki nim garaż usytuowany w bryle domu – przestaje być elementem dominującym nad całością budynku i lepiej harmonizuje z wejściem do domu. Najlepsze efekty wizualne uzyskuje się stosując naświetla w garażu w tym samym stylu, co przeszklenia w drzwiach wejściowych.

Więcej na ten temat:

,

Automatyka do bram

napęd bramy, fot. NiceNapędy instaluje się niemal do wszystkich rodzajów bram garażowych (uchylnych, segmentowych i rolowanych), jak i wjazdowych (przesuwnych i skrzydłowych). Automatyki nie trzeba kupować razem z bramą ani od razu jej montować.
Dobór automatyki warto powierzyć specjaliście. Jej rodzaj i parametry techniczne dopasowuje się do typu i szerokości bramy oraz jej ciężaru. Jeśli kupujemy napęd do bramy już użytkowanej, trzeba sprawdzić jej stan techniczny. Montaż napędu do bramy wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej.

Zobacz także