Kolektory słoneczne - poradnik

System bezramowy zabudowy balkonu - na czym polega?

Systemy bezramowe nie są jeszcze w naszym kraju bardzo powszechne, ale poprzez ich niezwykłą funkcjonalność stosuje się je coraz częściej w zabudowach balkonowych. System składa się z paneli wykonanych z hartowanego szkła, które można dowolnie składać lub rozkładać. Po złożeniu panele nie zajmują wiele miejsce, a balkon pozostaje całkowicie otwarty. W systemie tym nie występują żadne profile pionowe. Tafle szkła są przesuwane lub składane przez specjalne prowadnice, które montuje się na suficie i na podłodze lub balustradzie balkonu. Zaletą systemu jest to, że z powodzeniem można stosować go na balkonach zaokrąglonych.

Jak dobrać kolektory słoneczne do domu?

Wszystko zależy od ilości zapotrzebowania na ciepłą wodę, ilości zastosowanych kolektorów oraz nasłonecznienia w danym okresie. Średnio przyjmuje się około 50-80 litrów na 1 osobę/dzień i około 100 litrów wody na 1 kolektor. W okresie od kwietnia do października pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przy takim założeniu waha się pomiędzy 80-90%. Natomiast w pozostałych okresach waha się od 30-80%.

kolektory słoneczne

Więcej na ten temat:

Gdzie można stosować kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne stosuje się do ogrzewanie wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, także w domkach letniskowych (od wiosny do późnej jesieni można zapewnić do 90 % zapotrzebowania na ciepłą wodę), w domach z basenami kąpielowymi, jak również w hotelach i ośrodkach agroturystycznych.

kolektory słoneczne

Więcej na ten temat:

Zobacz także