Okna - poradnik

W jakim celu stosuje się kołnierze uszczelniające do okien dachowych?

zdjęcie 1Kołnierze uszczelniające są elementem koniecznym i nieodzownym zarówno podczas montażu pojedynczego okna dachowego, jak w czasie łączenia kilku okien z sobą. W przypadku zespalania okien dachowych stosuje się tzw. kołnierze kombi. Zadaniem kołnierzy uszczelniających jest połączenie w sposób szczelny i trwały okna z pokryciem dachu. Przy zastosowaniu kołnierza wokół okna tworzy się swego rodzaju rynna, która odprowadza wodę deszczową i pośniegową z okolicy przeszklenia dachu. Kołnierz uszczelniający powinien być odpowiednio dobrany do istniejącego pokrycia dachu. Na rynku handlowym istnieją kołnierze do wszystkich popularniejszych pokryć dachowych, jak również u niektórych producentów można dostać kołnierz do mniej popularnych pokryć.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także