Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Zabezpieczenia antywłamaniowe w okiennicach

okienniceProducenci okiennic są zmuszeni podążać za potrzebami rynku, a te z kolei wskazują wyraźną tendencję do solidnego zabezpieczania domów przed włamaniem. Okiennice zawsze były tzw. straszakiem dla potencjalnego złodzieja. Nawet te wytworzone w starych technologiach. Podczas próby ich demontażu lub otwarcia powstaje bowiem hałas, który jak wiadomo dla intruza nie jest czynnikiem pożądanym. Nowoczesne okiennice wyposaża się w zautomatyzowane systemy otwierania i zamykania oraz dołącza do nich w pełni bezpieczne okucia. Są to antywłamaniowe zamknięcia drążkowe, blokady, haki blokujące oraz innowacyjne zawiasy montażowe. Wszystko to powoduje, że demontaż okiennic przez niepowołane do tego osoby jest praktycznie niemożliwy, a próby ich otwarcia od zewnątrz na ogół kończą się fiaskiem.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować karnisz?

zdjęcie 1Przed zakupem nowego karnisza pamiętajmy aby dokładnie zmierzyć długość jaką potrzebujemy, jak również jaka jest odległość od ściany do końca parapetu. Drugi wymiar jest równie ważny co pierwszy, gdyż dzięki niemu będziemy wiedzieli jakiej długości wsporniki musimy kupić.

Przed przystąpieniem do montażu nowych karniszy powinniśmy wyznaczyć wysokość na której chcemy go powiesić. Następnie bierzemy wsporniki, przykładamy je do ściany i obrysowujemy zaznaczając miejsca w których musimy wykręcić dziurę, aby je zamontować. Pamiętajmy, że karniszach mających 2-2,5 metra warto zamontować już trzy wsporniki, aby całość była stabilniejsza. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w ścianie na kołki. Następnie wkładamy kołki, przykładamy wsporniki, przykręcamy i montujemy rury.

Więcej na ten temat:

Jakie uszczelki do okien i drzwi?

zdjęcie 1Najbardziej popularne, nowoczesne i trwałe uszczelki stosowane w stolarce okiennej i drzwiowej produkowane są z tworzywa o nazwie EPDM. Dobrej jakości okna powinny być wyposażone w uszczelki wciskane w ościeżnice i skrzydła drzwi i okien (w żadnym razie nie powinny być do nich przyklejane). Okno powinno mieć przynajmniej dwie uszczelki - jedną na obwodzie skrzydła i jedną na obwodzie ościeżnicy (stąd nazwa - uszczelki obwiedniowe). Drzwi wewnętrzne powinny mieć zamontowaną przynajmniej jedną uszczelkę wciskaną, zewnętrzne dwie. Uszczelki obwiedniowe ułatwiają nie tylko zatrzymanie ciepła w domu przez ograniczenie niekontrolowanej wymiany powietrza, ale także ułatwiają ciche i bezpieczne zamykanie drzwi i okien.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także