Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Zamek w drzwiach antywłamaniowych

drzwi wejścioweW drzwiach antywłamaniowych najlepiej montować najwyżej dwa zamki. Więcej zamków utrudni szybkie wydostanie się z mieszkania np. w razie pożaru.
Zamykanie drzwi od wewnątrz na klucz na czas snu domowników, podobnie jak montaż zamków, które po zamknięciu od zewnątrz nie dają się otworzyć od wewnątrz, to ryzykowny pomysł – trudniej będzie szybko opuścić dom np. podczas pożaru. Lepiej zdecydować się na łańcuch albo zamek połączony z alarmem.

Więcej na ten temat:

,

Jak zamontować karnisz?

zdjęcie 1Przed zakupem nowego karnisza pamiętajmy aby dokładnie zmierzyć długość jaką potrzebujemy, jak również jaka jest odległość od ściany do końca parapetu. Drugi wymiar jest równie ważny co pierwszy, gdyż dzięki niemu będziemy wiedzieli jakiej długości wsporniki musimy kupić.

Przed przystąpieniem do montażu nowych karniszy powinniśmy wyznaczyć wysokość na której chcemy go powiesić. Następnie bierzemy wsporniki, przykładamy je do ściany i obrysowujemy zaznaczając miejsca w których musimy wykręcić dziurę, aby je zamontować. Pamiętajmy, że karniszach mających 2-2,5 metra warto zamontować już trzy wsporniki, aby całość była stabilniejsza. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w ścianie na kołki. Następnie wkładamy kołki, przykładamy wsporniki, przykręcamy i montujemy rury.

Więcej na ten temat:

Jaki karnisz?

karniszKarnisz może być montowany do ściany, do sufitu lub rozporowo, może być pojedynczy lub podwójny (podwójny jest potrzebny, gdy chcemy powiesić równocześnie firankę i zasłonę). Jeśli wybrany model nie występuje w wersji podwójnej, zwykle można do niego dokupić dodatkową szynę - wtedy zasłonkę wieszamy na rurze, a firankę na szynie. Karnisz powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 5 cm powyżej nadproża okiennego, zachowując przy tym około 20 cm odległości (z każdej strony) od boków wnęki oraz około 10-15 cm odległości od ściany – okno da się swobodnie otworzyć, a firanki nie będą opierały się o parapet.
Przy długim karniszu konieczne jest czasami zamocowanie dodatkowych wsporników na środku karnisza, przez co jednak nie da się poruszać firanką na całej jego długości.

Więcej na ten temat:

Zobacz także